Aktuality -

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Aktuality

 

Zápis do MŠ a ZŠ - termíny a informace ZDE.
Dokumenty k zápisu zde.

Druháci v přírodě 2. března
Co se děje v přírodě na přelomu zimy a jara, to zjišťovali druháci během svého výšlapu podél říčky Černé.  Sněhový poprašek, zamrzlé kaluže, rampouchy ozdobená skála ukazují, že se zima své vlády ještě nevzdává, ale ptačí zpěv, hřejivé paprsky slunce, květy sněženek, sedmikrásek, vrby jívy jsou jasným důkazem toho, že se jaro blíží. Foto zde.

2.3.2023 - ACET – besedy z cyklu ZVOL ŽIVOT:

„Moderní je nekouřit“ – 5. a 6. třída
Lektor -  pan B. Th. Radim Strojek, využíval aktivizujících metod a opět, ostatně jako pokaždé, se vstřícným přístupem s třídami pracoval. V první části se děti dozvěděly o rizicích tabakismu, zjistily, proč je tento průmysl tak výnosný a proč se snaží zacílit především na mladé lidi. Nové formy jako wapo, žvýkačky s nikotinem apod. jsou novým nástrojem, který pomáhá tuto závislost „zatraktivnit“.
Zajímavý byl také úsek, kde žáci debatovali nad tématem „jak jsem svobodný, když nekouřím“.

„Kult krásného těla“ – 7. a 8. třída
Především dívek se dotýkalo téma související s poruchami příjmu potravy. Lektor pracoval s osvědčenou metodou žebříčku hodnot a působil na děti s cílem, aby si sami sebe cenily. Právě nízká sebedůvěra a nedoceněnost stává často u zrodu poruch příjmu potravy.

1. a 2. třída - masopustní koblížky a karneval
V pátek 17. února si děti z 1. a 2. třídy užily karnevalové veselí
předvedly se v maskách, zatančily si s balónky a stuhami, nechyběl ptačí tanec a další pohybové aktivity. Ve skupinkách ve třídě společně plnily úkoly, naučily se písničku. Karnevalu předcházelo smažení a ochutnávání masopustních koblížků. Foto zde.

V pondělí 20. února děti z první až čtvrté třídy zhlédly v Kulturním domě v Trhových Svinech divadelní představení pohádky Lenky Procházkové O chytrém Honzovi a krásné Madlence. Foto zde.

Projekt USA
Poslední lednový týden jsme v sedmičce věnovali Spojeným státům americkým. Kromě historie a geografie jsme probrali také politický systém, významné osobnosti a kupu zajímavostí. Národní parky USA prosvištěli žáci
v přírodopisu. Velmi přínosná byla také cestovatelská beseda s promítáním autentických fotografií v hodinách angličtiny. Na závěr projektového týdne děti vytvořily krásné lap-booky, které nám ozdobí nástěnky. Foto zde.

Národní divadlo: Kytice, sobota 14.1. 2023.

Třída plná andílků
V malé andílky se v pondělí 5. prosince proměnily děti ze 2. a 3. třídy. Společně se naučily mikulášskou písničku, přečetly si příběh o sv. Mikuláši, luštily tajenku, skládaly obrázky, vyráběly andílky. Za splněné úkoly a kamarádské chování byly odměněny mikulášskou nadílkou. Foto zde.

Beseda s p. Klimešem
Ve středu 23.11. se děti ze 2., 3. a 4. třídy spolu s dětmi z MŠ zúčastnily besedy s panem Klimešem, bývalým policistou, který si sebou přivedl policejního psa. Děti se dozvěděly, jak se o psa starat, jak se chovat při setkání s cizím psem, jak se cvičí pes pro policejní účely, kde všude dokáže pomoci, … Foto zde.

1.12.2022 se žáci 4. třídy vydali na výlet do Českých Budějovic vychutnat si atmosféru Českobudějovického adventu.  Rozsáhlé adventní tržiště nabízelo dřevěné stánky s pestrým vánočním sortimentem, dárky, občerstvením, punči nejrůznějších vůní a chutí, medovinou, chyběly ani trdelníky a dalších oblíbené vánoční dobroty. K vidění byly také stánky s tradičními řemesly a vlastnoručně vyráběným sortimentem. Nechyběla ani návštěva Jihočeského muzea, kde děti měly možnost shlédnout výstavu vánočních dekorací a ozdob, rozšířit své znalosti v oblasti vánočních lidových zvyků a tradic. Radosti bylo opravdu požehnaně a teď se už děti můžou těšit na ty pravé rodinné Vánoce. Foto zde.

NÁVŠTĚVA KNIHOVNY A PŘEDSTAVENÍ DIVADÉLKA ZVONEČEK
V úterý 15.11. se děti z 2. třídy přišly podívat do knihovny. K písmenům abecedy hledaly pohádkové postavy, poslechly si ukázku z knížky Strašidlo z 2. B, a pak se samy začetly do knížek, které pro ně p. knihovnice připravila. O den později zhlédly, spolu s dětmi z MŠ a 1. třídy, představení divadélka Zvoneček O třech prasátkách. Foto zde.

Dne 11.11. společně žáci ze 2.a 3.třídy oslavili svátek Martina. Nejprve zhlédli legendu o Svatém Martinovi, zjišťovali, proč je Martin patronem vinařů a koní a jaké jsou symboly spojené s tímto světcem. Děti plnily různé hádanky, úkoly a také společně pekly martinské rohlíčky ve tvaru podkovy. Připomněli jsme si písničku Svatý Martin na koni a ve skupinách luštili matematickou šifru s pranostikou „Dočkej času jako husa klasu.“ Byl to hezký den, ve kterém jsme se učili spolupracovat, rozdělit se a pomáhat si navzájem. Foto zde.

Plavecký výcvik dětí 2. a 4. třídy
Od září do listopadu probíhal v bazénu v Č. Krumlově plavecký výcvik. Během deseti dvouhodinových lekcí se děti zdokonalovaly ve svých plaveckých dovednostech, nechyběly hry a zábava ve vodě. V závěrečné lekci si zazávodily, dostaly medaile a Mokré vysvědčení. Naposledy si užily vodní hry a rozloučily se se svými plaveckými instruktory. Foto zde.

Halloween u druháků
Dopoledne 31. října  proběhlo v halloweenském duchu. Děti v maskách čarodějnic, duchů, netopýra, černé kočky… se seznámily s tradicí Halloweena, s jeho symboly, naučily se nová anglická slovíčka, z papíru si vyrobily halloweenské dekorace. Foto zde.

Výlet za bylinkami
Předposlední říjnový pátek si druháci a třeťáci udělali výlet do Desek, kde rodina Lesných pěstuje bylinky do čajových směsí. Bylinkovou zahrádkou je provedl jejich kamarád Janíček Lesný. Děti se seznamovaly s vůní a chutí bylinek, z natrhaných bylinek si k svačině připravily svůj bylinkový čaj. Děkujeme mamince Janíčka za pozvání a zázemí, které pro nás připravila. Foto zde.

Druháci na výletě
Ve středu 5. října jsme se vydali na turistický výšlap do Kuří. Cestou jsme pozorovali podzimní přírodu, sbírali kaštany, ochutnávali šípky. V Kuří nás Rozárka provedla po jejich hospodářství. Děti si prohlédly zvířata, mohly se projet na koních, užít si na dětském hřišti, občerstvit se ovocem a pochoutkami z grilu. Děkujeme rodičům Rozárky, bylo to BOŽÍ. Foto zde.

Odpolední setkání na zahradě a spaní ve škole
Ve čtvrtek 22. září odpoledne školní zahrada ožila dětmi ze 2. třídy a jejich rodiči. Opékali jsme buřty, vyráběli postavičky z kaštanů, nad zahradou se vznášely obří bubliny z bublifuku, chlapci proháněli míč. Před setměním se děti rozloučily s rodiči a pokračovaly ve večerním programu ve škole
pekly pizzu, sportovaly v tělocvičně, před spaním si prošly stezku odvahy, a pak už se ve třídě chystaly ke spánku.  Spaly jako dudci a ráno si libovaly, že si mohly přispat. Foto zde.

t

2022/2023

t

Bylo nás padesát
Dvacátého června jsme se vydali do hlavního města. Paní průvodkyně z CK Výuka Jinak nás provedla nejzajímavějšími místy Hradčan, Malé Strany a Starého Města. Děti ze čtvrté, páté a šesté třídy mohly vidět například interiéry Svatovítské katedrály, baziliky sv. Jiří, Vladislavský sál, nebo Zlatou uličku. Dechberoucí byly také panoramatické výhledky z hradčanských zahrad na velkou část
Prahy. Kolem sv. Mikuláše jsme se přesunuli na Kralův most, odsud pak Klementinem ke Staroměstskému orloji. Velkým lákadlem se stala návštěva Mc.Donalds na Václaváku. Na samém konci exkurze nás potrápila vydatná sprška, z jejíž následků nebyl nadšený především pan řidič. Odvezli jsme si však kupu nezapomenutelných zážitků a můžeme se společně těšit na prázdniny! Foto zde.

Ve čtvrtek 16. června se konal 26. ročník tradiční běžecké soutěže Horempádem Benešovem. Četnější účast byla především u menších dětí, které se musely o svá místa na stupních vítězů náležitě "poprat". Přes velké obavy nám slunné počasí vydzrželo a bouře s krupobitím dorazila do Benešova až po závodech. Tak, milí běžci, třikrát ZDAR a zase za rok ;-)  Foto zde.

Dračí lodě
V pátek 19.5. se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili závodů dračích lodí na Lipně. Pro naši školu to byl 2. ročník, celkově se jednalo o ročník sedmý. Závody dračích lodí jsou u našich dětí velmi populární, stráví krásný den na Lipně u vody, zasoutěží si, opálí se, dají si pikador a možná se umístí na nějakém pěkném místě. Letos to bylo 8. místo. Gratulujeme a těšíme se na další ročník!
Foto zde.

Pasování na čtenáře knihovna, 27.5. 2022
V rámci projektu Už jsem čtenář byly děti z 1. třídy paní knihovnicí slavnostně pasovány na čtenáře. Ukázaly, že už znají všechna písmenka, umí je spojovat do slov a vět, a že tomu, co čtou, rozumí. Pasování stvrdily svým podpisem do kroniky a paní knihovnice jim předala čtenářský glejt a knihu Dubánek a tajný vzkaz. Foto zde.

Prvňáci v ZOO 25.5.
Na svůj první školní výlet se prvňáci vydali do ZOO Hluboká nad Vltavou. Některá zvířata znali, názvy těch neznámých si už sami přečetli z průvodních cedulí. Zaujali je klokani, vydry, tygři, opičky, ale i hejna plameňáků a dalšího vodního ptactva, na hnízdě orla skalního viděli malé orlí mládě, prošli si pavilón tropického pralesa, pozorovali život mravenců v expozici Mravenčí hnízdo. Foto zde.

30.5.2022 předvedli žáci 3. třídy žákům ZŠ a MŠ divadelní představení pohádky Šípková Růženka. Radost z krásného zážitku a radost z dobrého uměleckého výkonu byla vzájemná. Byl to hezký dárek ke Dni dětí, který jsme na naší základní škole oslavili všichni společně. Foto zde.

Florbal 2022
V měsíci dubnu sehráli chlapci 4. a 5. třídy krajské finále ve florbalu v Kaplici a umístili se na krásném 2. místě. Foto zde.

Setkání prvňáků s předškoláky
Ve čtvrtek 12. května děti z 1. třídy připravily pro budoucí prvňáčky stezku s úkoly. Trasu, která vedla od MŠ směrem na Zaječí vrch, označily barevnými fáborky a na 10 stanovištích připravily pro své kamarády úkoly. Společně si pak na louce zahráli hry a v lese postavili pro lesní skřítky domečky.
Foto zde.

UKÁZKA DRAVCŮ
V pondělí 9.5. se děti z MŠ a ZŠ sešly na hřišti, kde proběhla ukázka dravých ptáků, spojená s přednáškou o jejich životě a chovu. Sokolník Miloslav Vondruška z Hluboké nad Vltavou dětem ukázal káně, sýčka, orla skalního, sovu pálenou, výra velkého a mládě výra afrického.
Foto zde.

Exkurze Mauthausen 2022
V letošním roce se opět podařilo zorganizovat (snad téměř tradiční) exkurzi do koncentračního tábora Mauthausen, kterou nám v minulých dvou letech překazil covid. Jako vždy to byl silný zážitek. Paradoxně se tábor nachází na velmi pěkném místě nad Dunajem a je od nás necelých 80 km. Prohlídka Mauthausenu je volně přístupná a velmi dobře organizovaná, stačí si stáhnout do mobilu audioprůvodce, proto bych chtěla návštěvu Mauthausenu doporučit opravdu všem, nejen milovníkům historie. Foto zde.

Seznam přijatých dětí do mateřské školy ve školním roce 2022/2023 ... ZDE

Duben v 1. třídě
Duben začaly děti aprílově
nejen bláznivým oblečením, vyzkoušely si i psaní nohou, ústy, nakreslily bláznivé obrázky, navzájem se vyváděly aprílovými žertíky, … .
Před Velikonoci zasely velikonoční osení, nazdobily vajíčka. Maminka Terezky Pintnerové je pozvala na zahradu, kde si děti prošly velikonoční stezku, podívaly se na malá jehňátka, u ohně opekly buřty, ochutnaly jidáše, dostaly velikonoční nadílku.
19. dubna pro ně paní knihovnice připravila program o Neotesánkovi
děti si vyzkoušely znalost společenského chování, a pak předvedly své čtenářské dovednosti.
22.dubna oslavily s druháky Den Země.  
Duben zakončily čarodějnicemi
„uvařily“ svůj lektvar, vyrobily si čarodějnici z papíru, kterou pak i s napsaným dopisem hodily do ohně, luštily zaklínadlo, psaly svá přání na barevné stuhy a zdobily jimi keř na školní zahradě. Foto zde.

JAK SI DĚTI Z 1. A 2. TŘÍDY PŘIPOMNĚLY DEN ZEMĚ?
Ráno písničkou Chválím tě Země má, pak společným povídáním o tom, jak se chovat, aby se na Zemi dobře žilo - děti na listy napsaly svá přání pro Zemi a vytvořily strom přání. Uklidily školní zahradu a k plotu vysely semínka fazolí a hrachoru a vysadily sazeničky lichořeřišnice. Foto zde.

Seznam přijatých žáků k základnímu vzdělávání ve školním roce 2022/2023 ... ZDE

S příchodem jara jsme se domluvili na společné vyučování 1. a 2. třídy ve skupinách na téma Tažní ptáci. Nejprve si děti vyzkoušely v páru postavit ptačí hnízdo a připravit ho na kladení vajíček. Poté děti poznávaly různé druhy ptáků a přiřazovaly k nim vajíčka. Dále děti musely slepit jednotlivé části těla ptáků a říci, jak se liší od savců. Seznámily se se životem husy velké a ve skupinách odpovídaly na otázky. Nejvíce děti bavilo hádání ptáčků podle zvuku a obrázku. Nechybělo ani počítání, připomněli jsem si píseň Když jsem husy pásala a na závěr si děti vyrobily ptáčky z papíru. Byl to hezký den, děti si pomáhaly, spolupracovaly, radily se a společně se naučily spoustu nových poznatků ze života ptáků. Foto zde.

Znalost písmenek a čtenářské dovednosti uplatnily děti z 1.třídy při návštěvě místní knihovny. Paní knihovnice pro ně připravila zábavné aktivity a také spousty krásných obrázkových knížek. Foto zde.

Březnové sluníčko vytáhlo prvňáky do přírody, prohlíželi si pupeny keřů, objevili v suché trávě sněženky a listy jahodníku, dalekohledem pozorovali okolí Benešova, na rozcestníku porovnávali vzdálenosti cest do okolních obcí, zkoušeli si vyrobit ptačí hnízdo, seznámili se s dobou rozkladu odpadků, které občas místo v kontejneru skončí v přírodě... Foto zde.

Florbal 2022
V úterý dne 29.3.2022 sehráli chlapci 4. a 5. třídy okresní kolo ve florbale systémem 3+1. Turnaj proběhl na ZŠ Školní v Kaplici. Turnaje se zúčastnilo 8 družstev z původních devíti přihlášených týmů.  Naši chlapci prošli turnajem bez jediné prohry, získali zlaté medaile a zajistili si tak postup do finále krajského, které se koná v měsíci dubnu v Kaplici. Foto zde.

Březen ve jménu prevence:

7. března - 2. stupeň - PCSTORM Academy KYBERŠIKANA
Tři dvouhodinové bloky interaktivního semináře uskutečnila v naší škole společnost PCSTORM.
Téma jsme zvolili jako velmi aktuální a navíc zcela koresponduje s naším plánem preventivních aktivit pro aktuální školní rok.
Blok byl koncipován jako „dvouhodinovka" ve třídách 7, 8 a 9 s předem stanovenými cíli a navíc prolínajícími formami. Děti si osvojily pojmy jako: fishing, sexting, kybergrooming, atd… Přišlo také na praktické rady pro tvorbu hesel a jiné zabezpečení účtů na sociálních sítích, ale také běžných komunikačních kanálů. Téma je velmi zaujalo. Jsem přesvědčen, že aktivita byla přínosná.

30. března - 4., 5. a 6. třída ACET ČR z. s. ZVOL ŽIVOT „říkat ano, říkat ne“
Hned tři třídy naší školy absolvovaly ve dvou blocích program chrudimské společnosti ACET zaměřený na pozitivní přístup k autoritám. Lektor -  pan B. Th. Radim Strojek využíval aktivizujících metod a se vstřícným přístupem pracoval s třídním kolektivem. Na případových studiích si žáci prakticky vyzkoušeli, jak se „negativní“ autoritě vzepřít. Dozvěděli se, jak vypadá zdravý vztah k autoritám, zda je náročné někoho vést a směřovat. Neméně důležitá byla role důvěry ve správný směr člověka, který má jisté životní zkušenosti. Děti byly velmi aktivní a kladly zvídavé dotazy.

Mladší žáci naší školy si ve středu 16.3.2022 vyzkoušeli trénink florbalu vedený odborníkem na slovo vzatým a zároveň šéftrenérem SK českobudějovických Štírů Lukášem. Kromě různých her spojené právě s tímto oblíbeným sportem, se malí florbalisté naučili i možné „fígle“ v rámci hry. Dvouhodinové sportování si naši sportovci náležitě užili. Lukášovi tímto moc děkujeme, že s námi strávil středeční odpoledne. Foto zde.

V 5.třídě jsme měli v pátek dne 18.3.2022 projektový den zaměřený na Březen měsíc knihy. V rámci projektu jsme se zaměřili na rozvoj čtenářské gramotnosti, poznávali české i zahraniční spisovatele, pracovali s fotografiemi jednotlivých autorů. Potřebné věci žáci vyhledávali na internetu, navštívili jsme školní knihovnu a z knih, které si děti přinesly z domova, jsme si společně přečetli krátké úryvky. Vše jsme doplnili luštěním kvízů a pěknými obrázky. Foto zde.

Vynášení smrti a  vítání jara je  západoslovanský   lidový zvyk  pocházející z  lt předkřesťanské éry . Jeho ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény jako například  Morana , Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtholka. Pro naše předky byl rituál vynášení zimy a vítání jara velmi významnou událostí.
Také žáci 3. třídy ZŠ přivítali jaro zvykem zvaným "pálení Morany". Smrtku jsme vynesli za řeku Černou, kde byla spálena a vhozena do řeky. Voda ji odnesla jako symbol překonání zimy. Podle starých zvyklostí je třeba přivítat jaro právě spálením "smrtky", čímž vyženeme z oblasti také bídu a nemoci.

„Přišlo jaro do vsi, kde si, zimo, kde si?
Byla zima mezi námi, a teď už je za horami, hu, hu, hu, jaro už je tu!“  Foto zde.

HARRY POTTER BENEŠOVSKÁ ŠKOLA ČAR A KOUZEL
Týdenní projekt Harry Potter se týkal fantasy literatury a knihy Harry Potter od J. K. Rowlingové. Šesťáci byli rozděleni do čtyř kolejí, stejně jako v Bradavicích -  Nebelvír (Klárka, Áďa Š., Aďa R., Kája), Mrzimor (Sofinka, Jaruška, Pavel, Amálka), Zmijozel (Nina, Nela, Norika, Julian), Havraspár (Tobík, Sára, Markéta, Phong, Niki).
Náš projekt obsahoval několik aktivit
četbu ukázky, poslech ukázky, práci s pracovními listy, ochutnávku Bertíkových fazolek, tvorbu návodu, hledání životopisu J.K. Rowlingové, vytvoření koláží, na kroužku pak děti pekly apple pie. Za aktivity v hodinách získávaly jednotlivé koleje body nebo body získávali žáci pro svou kolej. Na konci týdne jsme body sečetli a vyhlásili vítěznou kolej, kterou se stal ZMIJOZEL! Projekt jsme ukončili večerním promítáním filmu ve škole.
Poděkování za spolupráci patří: profesoru Owlovi, profesorce Littlefarmerové, profesoru Noisymanovi, miss Tomsové.
Za Benešovskou školu čar a kouzel prof. Minerva McGonagellová ... Foto zde.

KARNEVAL
ve čtvrtek 10. února si prvňáci a druháci užili karnevalového veselí
den začali povídáním o masopustu, k svačině si usmažili koblížky, v maskách princezen, čarodějnic, loupežníků, zvířátek a dalších postaviček si v tělocvičně zatancovali s balónky, stuhami, podbíhali lano, stavěli z kostiček, … Foto zde.

V měsíci lednu se žákyně ( 8. 9.tř.) a žáci (4. 5.tř.) zúčastnili krajského finále ve florbalu v Sezimově Ústí. Dívky se utkaly s dalšími pěti velkými školami. Po urputném boji nakonec skončily na krásném 5.místě.
Hoši sehráli turnaj Čeps Cup v Soběslavi a vybojovali zaslouženě 4. místo. Foto zde.

Prvňáci se seznámili s nejznámějšími druhy ptáčků, kteří u nás zůstávají na zimu, povídali si o tom, jak jim lidé mohou pomoci, nové informace získávali při práci s pracovními listy. Z loje, zrní a semínek vytvořili ptačí pochoutky, které zavěsili na stromech ve školní zahradě, na okno třídy umístili krmítko a nasypali tam semínka slunečnice. Druhý den ráno už děti pozorovaly ptáčky při hodování. Foto zde.

Florbal 2021
10. 11. se dívky 8. třídy naší školy zúčastnily okresního kola ve florbale v systému 4+1. Postupně děvčata sehrála utkání se ZŠ Za nádražím Č.Krumlov, ZŠ Větřní, ZŠ Křemže a ZŠ Fantova Kaplice.
Dívky turnajem prošly bez jediného zaváhání, získaly tak cenné zlato a postoupily do krajského finále. Chlapci sehráli utkání již 9.11.2021 a v okresním kole a umístili se na krásném 4.místě.
10.12. sehráli chlapci 4. a 5. třídy okresní kolo ve florbale ČEPS CUP v systému 3+1. Turnaje se zúčastnilo 6 družstev z původních sedmi přihlášených týmů. Naši chlapci prošli turnajem  pouze s jednou prohrou, získali zlaté medaile a zajistili si tak postup do krajského finále, které se koná v měsíci lednu v Soběslavi.
Foto z florbalových turnajů zde.

Vánoční dílničky
Šesťáci a hlavně šesťačky se letos před Vánoci s dekoracemi a výrobky skutečně vyřádili. Vyrobili si jedlý perníkový svícen, dekoraci na dřevěném kolečku, svícen z jedlových a smrkových větví a také krásně zdobené papírové tašky.
Foto zde.

1.třída plná čertíků
V pátek 3. prosince se 1. třída zaplnila malými čertíky. Počítali, četli, psali, zpívali a tancovali, hráli kostky, házeli brambory do ošatky, lenošili u pohádky, z papíru lepili řetězy, čertovské portréty i medaile. Foto zde.

1. třída - návštěva knihovny
23. listopadu si prvňáci přišli prohlédnout místní knihovnu
paní knihovnice si s nimi nejdříve o knížkách povídala, pak do nich i nahlédli. Ukázali, že už znají spoustu písmenek a stávají se z nich malí čtenáři. Foto zde.

Martinská spolupráce prvňáků a druháků
Svatomartinskou tradici ve čtvrtek 11.11. zahájili prvňáci a druháci společným pečením rohlíčků. Seznámili se s legendou svatého Martina, ve skupinkách si připravili její krátké divadelní ztvárnění. Pomáhali si při luštění hádanek, společně pracovali s textem, skládali matematické puzzle, vyráběli lucerničky a zpívali písničku o Martinovi. Foto zde.

Sv. Martin projektová výuka v šesté třídě
Druhou listopadovou středu jsme se šesťáky věnovali svátku sv. Martina. Mezipředmětově jsme zapojili hned řadu oborů. Po ranním čtení legendy v kruhu jsme se vrhli na slohovou tvorbu vymýšlení nových atributů a k ním se pojících příběhů. V pracovních listech měly děti za úkol najít na internetu místa, kde Martin z Tours pobýval. Za pomoci mapového webu měřily vzdálenosti a následně počítaly čas potřebný k jejich překonání. Jako poslední počítačová činnost proběhlo vyhledávání zajímavostí o městech na trase. Celé „Martinské“ dopoledne jsme zakončili výtvarným blokem. Foto zde.

Ve středu 10. listopadu se dívky 8. třídy naší školy zúčastnily okresního kola ve florbale v systému 4+1. Turnaj proběhl na ZŠ Fantova Kaplice. Z původních šesti přihlášených týmů nakonec přijela pouze čtyři družstva. Hrálo se proto systémem každý s každým. Postupně děvčata sehrála utkání se ZŠ Za nádražím Č. Krumlov, ZŠ Větřní, ZŠ Křemže a ZŠ Fantova Kaplice. Dívky turnajem prošly bez jediného zaváhání, získaly tak cenné zlato a postoupily do krajského finále. Chlapci sehráli utkání již 9.11.2021 a v okresním kole a umístili se na krásném 4. místě. Za reprezentaci školy patří děvčatům velké poděkování. Foto zde.

Měsíc říjen je měsícem knihoven proto jsme se s žáky 2. stupně vypravili do místní knihovny. Někteří ji znají ze svých pravidelných návštěv, pro mnohé byla tato návštěva mimořádnou událostí. Děti si nacvičily, jakým způsobem vyhledávat knihy jak přímo v knihovně, tak v internetovém katalogu. A k mé velké radosti mnozí odešli s vypůjčenou knihou! Foto zde.

Zeleninový den v 1. třídě
Děti se seznamovaly s jednotlivými druhy zeleniny, určovaly zeleninu podle hmatu, chuti a vůně, ze zeleniny si připravily na svačinu salát. V anketě o nejoblíbenější zeleninu se na prvních místech umístily mrkev, rajčata a hrášek. Význam zeleniny pro zdraví
to bylo téma, které děti výtvarně ztvárnily na svých plakátcích. Foto zde.

Hurá do přírody
Ve středu 20. října se prvňáci vydali za poznáním do přírody
podzimní barvy, zvuky a vůně lesa, tvoření z přírodnin, pozorování vody v řece, výroba a pouštění lodiček, písmenka ze šišek, počítání letokruhů, rozdělávání ohně, opékání buřtů, … Foto zde.

Žáci 8. a 9. třídy se v úterý dne 19.10.2021 zúčastnili prezentace SŠ a SOU „Burza škol tvůj život, tvá volba“ v Českém Krumlově a sbírali cenné informace přímo od zástupcům jednotlivých škol. U jednotlivých firem pak možnosti budoucího uplatnění. Na burze tak nechyběla ani živá zvířata a žáci si mohli vyzkoušet řadu činností. Foto zde.

Beseda se spisovatelkou
Dne 7.10. k nám zavítala na besedu paní spisovatelka Danka Šárková. Besedy se zúčastnili žáci 1., 2.a 3.třídy. Paní Šárková nám představila své knihy pro děti Alenka a Krakonoš, Alenka, Krakonoš a Vánoce a Alenka, Krakonoš a lev.  Povídali jsme si o tom, co dělá spisovatel, co ilustrátor a o životě v Krkonoších. Děti se seznámily s postavami z příběhů, zkoušely hrát část příběhu v rolích a zažily i malou autogramiádu. Děkujeme paní knihovnici Růženě Lepšové za zprostředkování besedy. Foto zde.

Žáci naší školy se v září účastnili běžeckých soutěží, kde celkem získali 8 medailí. 23.9. jsme byli na Večerním běhu Kaplicí. Byl to již 54. ročník této soutěže, které se ročně zúčastní kolem 200 běžců. Nám se podařilo získat dvě medaile. Jelikož jsme měli zkušenosti z běhu v Kaplici, přihlásili jsme se  5.10. na Malontskou míli, kde děti podle věku běhají od ¼ míle přes ½ míle a nejstarší žáci běželi celou míli 1609 metrů. Zde jsme pro naší školu získali 6 medailí. Gratulujeme našim běžcům Karolíně Šulkové,Antonínu Danihelovi,Viktorii Taranushchenko, Jiřině Martanové, Janu Šuplerovi a Bohumilu Čermákovi a těšíme se na další sportovní výzvy a akce. Foto zde.

t

2021/2022

t

Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky