O školní jídelně -

Š K O L N Í   J Í D E L N A

Vedoucí školní jídelny: Marie Juhaniaková
jidelna@zsbenesovnc.cz

Naše škola je zaregistrovaná v projektu Škola plná zdraví, kterou zajišťuje firma Bonduelle, jsme zapojeni do projektů Ovoce do škol a Mléko do škol. Prezentujeme se jako Zdravá škola.
Jídelna se také svými výrobky zapojuje do akcí školy, jako jsou vánoční a velikonoční trhy, zápis prvňáčků, při různých soutěžích připravuje za odměnu "sladkou tečku". Připravila vítězná jídla z ankety Vaříme dle přání dětí. Chceme prezentovat školní stravování jako smysluplnou a důležitou součást školního systému. Naší hlavní činností je ale školní stravování. V jídelně se stravuje 75% z docházejících žáků, pro mateřskou školu v Benešově a Pohorské Vsi zajišťujeme stravu pro všechny docházející děti. Provozujeme také závodní stravování pro zaměstnance školských zařízení.

22.-26.4.

15.-19.4.

8.-12.4.

1.-5.4.

25.-29.3.

DEGUSTAČNÍ ODPOLEDNE VE ŠKOLNÍ JÍDELNĚ

Co se stane, když rodiče mohou ve školní jídelně v jeden den ochutnat stejný pokrm jako děti? Kdo je naším zákazníkem? Je to dítě? Jistě ano! Je to rodič, který stravu platí a dítě do školní jídelny přihlašuje? Ano, rodič také! Je to prarodič, který někdy dítě ze školky vyzvedává a také se zajímá, co vnouče obědvalo, jak mu chutnalo, či zda si mohlo přidat? Jistě ano.
Trojice těchto zákazníků je pro školní jídelnu nejdůležitější. Rodiče hodnotí stravu podle sestavení jídelníčku, mezi sebou, oceňují oblíbená jídla dětí. Ale to vše jsou informace zprostředkované. Lepší jednou vidět, než stokrát slyšet. Lepší jednou ochutnat než stokrát číst.
Paní kuchařky mají jedinečnou možnost předvést svou dovednost těm, kteří v jídelně platí stravu. Mají možnost ukázat, jak  chutnají jídla, která dětem každé poledne předkládají, pokrmy které jsou připraveny z kvalitních surovin, správně technologicky zpracovány.
7. listopadu 2018 jsme ve školní jídelně připravili ochutnávkové odpoledne pro rodiče i s dětmi z mateřské školy. Přijdou? Kolik jich přijde? Bude jim chutnat? Kdo přijde s dětmi? Přijdou i prarodiče? To vše se nám honilo hlavou.
Co dobrého jsme připravili?
Pomazánky: avokádovou, z tuňáka, sýrovou s oříšky, drůbeží krém.
Polévky: kmínovou s vejcem, hovězí s masem a nudlemi.
Hlavní jídla: bulgureto s vepřovým masem a sýrem, zelný salát, kuřecí nudličky na hořčici s jasmínovou rýží, rajskou omáčku s hovězím masem a těstovinou.
Jak odpoledne probíhalo?
Rodiče měli možnost přijít i s dětmi ochutnat jídla bezplatně.
Akce probíhala od 15. hodin, aby mohli přijít i ti rodiče, kteří si odpoledne vyzvedávají děti i s nimi, a trvala asi dvě hodiny.
První maminky jsme přivítali kolem půl čtvrté. Přišel i jeden tatínek s dvěma dětmi a pojedli společně. Odcházel spokojený a dobře naladěný Postupně přicházející rodiče, ochutnávali, diskutovali s námi o složení jídel, chválili. Také jsme hovořili na téma, jak a co jejich dítě jí doma, co říká na stravování ve školce, co dětem chutná a co ne.
Dlouhý hovor jsme měli s maminkou ohledně pitného režimu, gramáže a potravin, které některé děti odmítají
luštěnin, ryb, zeleniny, mléka.
Vysvětlovali jsme, co je třeba vědět o výživě a financování ve školních jídelnách, kdy při hodnocení stravy je nutné přihlížet nejen k plnění povinného spotřebního koše, velký význam má samozřejmě i pestrost podávané stravy. Pro skladbu jídelníčku a pro zajištění jeho vyváženosti existují určitá pravidla, snažíme se je co nejvíce dodržovat. V neposlední řadě hraje důležitou roli i chutnost podávané stravy. Tam už ale dost často hrají roli individuální chutě a návyky posuzovatelů.
Za celým dnem a odpolednem bylo hodně práce týmu paní kuchařek, které musely připravit místo obvyklých chodů ještě odpoledne další chody a polévku.
Škoda, že rodiče nabízenou možnost, ochutnávky, zjištění, co dostávají jejich ratolesti ve všední dny na talíř, nevyužili.
Pokud budou jídelna a rodiče partneři, nemusíme se bát o zdravý vývoj a radost našich nejmilejších.

(kolektiv školní jídelny)