Školní naučná stezka -

Přejít na obsah

Hlavní nabídka

Školní naučná stezka

Projekty > Školní naučná stezka

Školní virtuální naučná stezka
PŘÍRODOU A HISTORIÍ BENEŠOVA NAD ČERNOU

  V rámci projektu Školy pro region vznikla ve školním roce 2010/2011 a 2011/2012 v blízkém okolí Benešova nad Černou školní virtuální naučná stezka. Stezka je týmovou prací žáků osmých tříd základní školy v Benešově nad Černou a jejich učitelů.
  Cílem stezky je přiblížit veřejnosti historické a přírodovědné zajímavosti našeho okolí, které si mnohdy při procházkách ani neuvědomujeme nebo o nich vůbec nevíme. Současně chce také upozornit na stopy, které po sobě lidé zanechávají. Na stopy pozitivní i negativní.
  V neposlední řadě jsme se pokusili vytvořit výukový materiál pro všechny, kteří se chtějí něco dozvědět o svém okolí a jeho historii. S pomocí tohoto průvodce a třinácti pracovních listů je možné se s danou problematikou zajímavým a netradičním způsobem seznámit přímo v terénu.
  Celá stezka je popsána v průvodci, který obsahuje textovou část s popisem jednotlivých zastávek a pracovní část - soubor pracovních listů. Součástí průvodce jsou i literární práce žáků vzniklé v hodinách českého jazyka. Tato dílka vznikala pro potřeby projektového časopisu v hodinách českého jazyka.
  Školní virtuální naučná stezka se skládá z 12 zastávek. Délka stezky je cca 5 km. Začíná u budovy školy. Odtud se vydáme směrem k řece Černé. Mineme památník spisovatele Adalberta Stiftera na levém břehu řeky, na úrovni pstruhárny ostře zahneme doleva a prudkým zalesněným svahem  vystoupáme na cestu z Ponholze. Okolo sudů a bývalého sadu se vracíme zpět na most přes Černou. Spodní cestou kolem řeky pokračujeme na náměstí a z něho zpět ke škole. Zde stezka končí. 12. zastávka je umístěna nad Benešovem směrem ke Slepičím horám v místě, odkud je překrásný výhled na Novohradské hory.
  Celou stezku je možné absolvovat dvojím způsobem: buď podle GPS souřadnic nebo s využitím mapy.


KE STAŽENÍ:

Průvodce ŠVNS
textová část (pdf)

(ke stažení ... 7.6MB)


Projektový časopis č.1
11/2010   zde

Projektový časopis č.2
02/2011   zde

Projektový časopis č.3
12/2011   zde 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky